Uroczyste Otwarcie II Pleneru Rzeźbiarskiego „Odpocznij u Zdroju” oraz pierwsze efekty prac rzeźbiarzy

II PLENER RZEŹBIARSKI „ ODPOCZNIJ U ZDROJU”- już trwa
w imieniu organizatorów, zebranych i zaproszonych gości powitała dyrektor CENTRUM KULTURY I CZYTELNICTWA w Iwoniczu – Zdroju Dorota Świstak.
Już po raz drugi wraz z Lasami Państwowymi a dokładnie z Nadleśnictwem Dukla reprezentowanego przez nadleśniczego pana Zbigniewa Żywca oraz jego zastępcę pana Stanisława Gazdę, organizujemy plener rzeźbiarski. Przez cztery dni, do najbliższego czwartku pięciu artystów rzeźbiarzy zmagać się będzie z kłodami drewna, by powstałe rzeźby mogły ozdobić iwonicki deptak. Uroczystego otwarcia pleneru dokonał pana Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.
Patronat nad plenerem objęli :
Pan Witold Kocaj, Burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Pan Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.
Zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych w osobach:
Pan Rajmund Boczar – przewodniczący Rady Miejskiej
Pan Kazimierz Deręg – przewodniczący Zarządu Miasta
Dobrym duchem pleneru a zarazem komisarzem jest pan Jan Stachyrak.
Szczególnego charakteru otwarcia pleneru nadali sygnaliści z zespołu „Echo Karpat”.
Pokrótce przedstawiamy artystów rzeźbiarzy.
1. Andrzej Madziar – Głogów – udział w 2 edycjach międzynarodowego pleneru „Głogowskie Dziewoludy” w Korczynie oraz w 1 edycji w Iwoniczu-Zdroju. Artysta rzeźbi na zamówienie dla prywatnych osób w kraju i za granicą m.in. rzeźba św. Franciszka z Asyżu, która trafiła do Watykanu.
2. Paweł Leszega – Krosno- nauczyciel w LSP w Krośnie, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zagranicznych, ogólnopolskich. Uczestnik wielu plenerów malarskich i rzeźbiarskich. Otrzymał nagrody i wyróżnienia za twórczość artystyczną i pracę pedagogiczną.
3. Sylwester Sowa – Włodawa – czterdzieści dwa lata udokumentowanej twórczości z dziedziny rzeźby w drewnie.
4. Stanisław Socha- Faściszowa/Zakliczyn (tarnowskie) – wystawy w Polsce i zagranicą III nagroda w Konkursie „Diabeł w sztuce ludowej” / III m. w województwie tarnowskim „Rzeźba ludowa województwa”. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Kapliczki przydrożne” .
5. Ryszard Wysocki- Kalety (lesisty Śląsk) – od 30 lat rzeźbi, bierze udział w plenerach w Polsce i zagranicą. Rzeźba to nie tylko pasja ale i źródło utrzymania. Projektuje ścieżki edukacyjne, pracuje przy odnawianiu zabytkowych kościołów.
Po prezentacji artystów głos zabrał Pana Witolda Kocaj, burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój oraz pan Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, którzy bardzo serdecznie powitali naszych artystów.
Plener trwa – codziennie można obserwować prace artystów w godz. od 10.00 do 18.00
Zapraszamy na finał, który odbędzie się w czwartek 14 lipca, godz.14.00, podczas którego będzie prezentacja rzeźb, stoisko promocyjne lasów państwowych z marką „Dobre z lasu”, koncert sygnalistów Echo Karpat i „Kapeli Spod Rubani”.