Kurs Wokalistyki Operowej

W dniach od 10 do 19 lipca w Iwoniczu-Zdroju po raz pierwszy miała miejsce XV edycja Kursu Wokalistyki Operowej, w ramach której odbyło się 6 koncertów. Otwarcie Kursu rozpoczął Koncert Inauguracyjny w dniu 10 lipca, w kinie „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju. Uczestników kursu i kadrę pedagogów zaprezentował tenor Opery Śląskiej, profesor Śląskiej Akademii Muzycznej, Feliks Widera.

Podczas intensywnych zajęć swoje umiejętności wokalne doskonaliło 43 uczestników z Polski, Japonii, Chin, Rosji, Czech i Stanów Zjednoczonych. Mentorami dla tych młodych ludzi, wchodzących dopiero na ścieżki kariery, byli uznani wokaliści: prof. Eugeniusz Sąsiadek, prof. Ewa Iżykowska, prof. Barbara Ewa Werner, prof. Maciej Witkiewicz oraz dr Aleksander Vovk z Ostrawy w Czechach. Akompaniatorami we wszystkich grupach zajęciowych byli znani polscy pianiści: Dorota Kuczyńska-Tlałka, Anna Lasek-Starzec, Bogusława Ciepierska oraz Wojciech Stysz.

Po prezentacji kadry pedagogicznej przez prof. Feliksa Widerę, gości Gminy Iwonicz-Zdrój przywitał Burmistrz Witold Kocaj, który po przedstawieniu 650-letniej historii Uzdrowiska w ciepłych słowach zaprosił uczestników i pedagogów do zwiedzania pięknych zakątków ziemi iwonickiej.

W dniach 13 i 14 lipca uczestnicy Kursu Wokalistyki Operowej zaprezentowali się mieszkańcom i gościom Gminy Iwonicz-Zdrój w dwóch, jakże różnych, odsłonach. W środę 13 lipca w wypełnionej do ostatniego miejsca sali koncertowej, melomani wysłuchali koncertu muzyki polskiej w wykonaniu 27 uczestników kursu. Utwory S. Moniuszki, S. Niewiadomskiego, M. Karłowicza i innych polskich kompozytorów jeszcze długo po zakończeniu koncertu pobrzmiewały w pamięci słuchaczy. Mimo, że dla niektórych młodych śpiewaków był to pierwszy w życiu występ przed licznie zgromadzoną publicznością, jak anonsował prowadzący koncert prof. Feliks Widera, kierownik artystyczny kursu, nikogo nie zjadła trema i pieśni były długo oklaskiwane przez zachwyconych widzów. W czwartek 14 lipca, po wieczornej Mszy św., kościół parafialny w Iwoniczu-Zdroju wypełnił się mocnymi głosami pięknie prezentujących się uczniów i studentów, którzy przedstawili swoje interpretacje muzyki sakralnej. Tym razem wysłuchaliśmy utworów J.S. Bacha, Al. Scarlattiego, G.Fr. Händla, W.A. Mozarta i innych wielkich kompozytorów. Późna pora i zupełnie inny niż poprzednio charakter koncertu spowodowały, że część słuchaczy nie dotrwała do końca repertuaru prezentowanego przez 30 wykonawców, natomiast najwięksi melomani podziękowali owacją na stojąco młodym artystom za wspaniałe wykonania.

W sobotę 16 lipca wspaniałe głosy uczestników Kursu Wokalistyki Operowej miały zabrzmieć na cały Iwonicz-Zdrój ze sceny na Placu Dietla. Niestety, zagrożenie opadami deszczu spowodowało, że Koncert Promenadowy odbył się w sali koncertowej Domu Zdrojowego. W trakcie koncertu widzowie mieli okazję wysłuchać piosenek i pieśni w języku chińskim, japońskim, rosyjskim i angielskim wykonanych przez uczestników kursu pochodzących lub przybyłych na kurs z Chin, Japonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Stali widzowie mieli okazję poznać niektórych „poważnych” do tej pory wykonawców w zupełnie innych odsłonach, w scenach ruchowych, okraszonych dowcipem i humorystycznym wykonaniem.

Podsumowaniem Kursu Wokalistyki Operowej były dwa ostatnie koncerty, które miały miejsce w kinie „Wczasowicz”. 17 lipca odbył się Koncert Arii i Pieśni, zaś 19 lipca Koncert Finałowy Inscenizowany, podczas którego zaprezentowali się wszyscy uczestnicy kursu. Był to niezwykły spektakl muzyczny, który niewątpliwie pozostanie w pamięci publiczności.