Ostatnie spotkanie w ramach „Przyrodnicze Spektakle” realizowane przez grupę PRZYRODOmaniaków z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskid Niski”.

Wędrujemy, obserwujemy, działamy

„ Ptaki wokół nas” – pod takim hasłem odbyło się ostatnie działanie z inicjatywy „Przyrodnicze Spektakle” realizowane przez grupę PRZYRODOmaniaków z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskid Niski”.  Grupa siódmoklasistów z Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, Szkoły Podstawowej w Sieniawie, nauczyciele i osoby dorosłe, pod okiem eksperta przyrodniczego Janusza Mendrali, wybrała się 07.10.2022 r. na  spacer ornitologiczny. Trasa Spaceru prowadziła  przez wzniesienia nad Bartoszowem.
Gęsta mgła utrudniła obserwację i tylko na zaoranym terenie majaczyły sylwetki kopciuszków. Obserwacje skierowano na rośliny, których owocami  i nasionami żywią się ptaki. W zagajnikach poszukiwano grzybów.
Po spacerze wszyscy spotkali się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie, gdzie był przygotowany dla nich poczęstunek. W drugiej części spotkania uczestniczyła grupa przedszkolaków wraz  z opiekunkami, z Rymanowa.
Pan Janusz Mendrala opowiadał jakie ptaki odwiedzają nasze o grody i jak ogród urządzić,  żeby w nim zagościły ptaki. Oglądając wyświetlane fotografie młodzież odpowiadała na pytania zdobywając  kolorowe pióra ptaków. Wszyscy, którzy zgromadzili piórka otrzymali sadzonki krzewów, które jak zaczną owocować z pewnością zwabią ptaki do ogrodów.
Inicjatywa „Przyrodnicze spektakle” przyczyniła się do  uwrażliwienia społeczności lokalnej na zjawiska zachodzące w  świecie przyrodzie, poznania zależności i zagrożeń  w nim zachodzących. Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim, którzy pomagali w jej realizacji,  a w szczególności pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie i Galerii Sztuki w Rymanowie Zdroju.